Σάββατο 30 Νοεμβρίου 2013

Αποτελέσματα 11ης αγωνιστικής. Ο ΑΟ Πλαγιάς 0-3 άνευ αγώνος.

Μια θέση παραπάνω βρέθηκε ο ΑΟ Πλαγιάς με το πέρας της 11ης αγωνιστικής, καθώς πήρε τους τρεις βαθμούς της νίκης έναντι της ομάδος του Οδυσσέα Νυδριού, που ως γνωστόν συγχωνεύτηκε με τις Ελπίδες Νυδριού και δεν συμμετείχε στο πρωτάθλημα.
   Στους αγώνες που διεξήχθησαν όλα τα φαβορί επικράτησαν, εκτός από τον Παλλευκάδιο που πήρε μόνο το "X" στο γήπεδο του Σύβρου με αντίπαλο τη Δόξα Βασιλικής.

Σάββατο 23 Νοεμβρίου 2013

Ο ΑΟ Πλαγιάς έπαιξε μπάλα αλλά γνώρισε την ήττα με 0-2 από τον Αμβρακικό.

Αιτωλοακαρνάνικο ντέρμπυ σήμερα Σάββατο 23 Νοέμβρη για την 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος Πρέβεζας-Λευκάδος και η ομάδα μας φιλοξένησε τον πρωτοπόρο Αμβρακικό. Οι δυο αντίπαλοι έπαιξαν ωραίο ποδόσφαιρο ανά διαστήματα, δημιούργησαν φάσεις μπροστά από τις δυο εστίες με τον Αμβρακικό να υπερέχει στα σημεία μόνο. Ο ΑΟ Πλαγιάς αν και βρέθηκε από πολύ νωρίς πίσω στο σκορ  προσπάθησε ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση και να επιδιώξει ακόμα και τη νίκη, αλλά λίγο η τυχη, λίγο οι λάθος επιλογές στο τελείωμα της φάσης και τέλος ένα πέναλντυ στο πιο κρίσιμο σημείο έφεραν την ήττα.
   Ο προπονητής Νίκος Κωσταράκης παρέταξε πρωτοεμφανιζόμενη εντεκάδα αφήνοντας στον πάγκο Σταμουλάκη και Φραγκολιό και δίνοντας τη θέση του σε Μπουρδάρα Ζ και Καταγή Π. αντίστοιχα. Αναλυτικότερα αγωνίστηκαν οι:
   Καταγής Γ., Κοκόλης, Βερύκιος, Πανταζής, Κατσαβριάς, Παξινός(C), Περιστέρης, Καταγής Π., Μωραΐτης Γ., Μωραΐτης Β., και Μπουρδάρας.
   Για άλλον ένα αγώνα ο ΑΟ Πλαγιάς μπήκε στο ματς μουδιασμένα, ή καλύτερα δεν μπήκε καθόλου πριν το δεκαπεντάλεπτο. Ο Αμβρακικός το εκμεταλλεύτηκε αυτό και στα πρώτα λεπτά κατάφερε να πετύχει ένα γκολ και να χάσει ευκαιρίες για άλλο ένα τουλάχιστον. Η αμυντική λειτουργία της ομάδας σε όλες τις γραμμές εκείνη τη στιγμή ήταν απενεργοποιημένη μπορούμε να πούμε, κάτι που ευτυχώς άλλαξε στην πορεία.
   Το πρώτο γκολ των φιλοξενουμένων το πέτυχε ο Χαϊδάκης στο 5ο λεπτό. Είχε προηγηθεί σουτ προς την εστία του ΑΟ Πλαγιάς, που έδιωξε σε πρώτη φάση ο Καταγής, αλλά η μπάλα κόλλησε στην περιοχή, δεν απομακρύνθηκε σωστά από τους αμυντικούς και έφτασε στα πόδια του σκόρερ ο οποίος δοκίμασε το σουτ από τη γραμμή της περιοχής.
   Στη συνέχεια η ομάδα μας εδειξε να ξυπνά και να σταθεροποιεί το παιγνίδι, να περιορίζει τον Αμβρακικό μέχρι το κέντρο και παράλληλα να προσπαθεί να βρει κενό προς την αντίπαλη εστία.
   Στο  32ο λεπτό ο Μωραΐτης Β. βρέθηκε μόνος με τον τερματοφύλακα σε διαγώνια θέση από δεξιά, αλλά δεν φάνηκε όσο ψύχραιμος θα έπρεπε και έκανε ένα βιαστικό και αδύναμο σουτ, πάνω στα χέρια του τερματοφυλακα.
   Στη συνέχεια ο Μπουρδάρας βρέθηκε να κινείται παράλληλα προς την γραμμή της αντίπαλης περιοχης κοντά στο ύψος του πέναλντυ, αλλά δεν πρόλαβε να κάνει το σουτ ή να σπάσει τη μπάλα στον Παξινό που καραδακούσε δίπλα του με αποτέλεσμα να απολέσει μια σημαντική ευκαιρία για την ισοφάριση.
   Το ημίχρονο έληξε με το 0-1 υπέρ των φιλοξενουμένων.
    Το δεύτερο ημίχρονο ανήκει ολοκληρωτικά στον ΑΟ Πλαγιάς που έδωσε τον καλύτερο εαυτό του, έκλεισε τον Αμβρακικό στα καρέ σε αρκετές περιπτώσεις, αλλά δεν κατάφερε να γίνει ουσιαστικός, μένοντας έτσι μακριά από την επίτευξη τέρματος.
    Στο 55ο λεπτό ο Περιστερης θα βρεθεί απέναντι από τον τερματοφύλακα, θα πλασάρει αλλά ο Πάχης θα πέσει στην πορεία της μπάλας και θα σώσει.
    Μεγάλη ευκαιρία επίσης δέκα λεπτά μετά, στο 65' όταν ο Παξινός έπειτα από σέντρα του Μωραΐτη Β. θα κάνει την κεφαλιά και η μπάλα θα γλύψει το "Γ" της εστίας του Αμβρακικού.
    Σε εκείνο το σημείο και ενώ όλα έδειχναν ότι είναι ζήτημα χρόνου να έρθει η ισοφάριση, σε μία αντεπίθεσητου Αμβρακικού, ο Χαϊδάκης ερχόμενος με τα πόδια στην μπάλα από αριστερά μπήκε στην περιοχή και ανατράπηκε από τον Κατσαβριά. Ο διαιτητής έδειξε αμέσως το σημείο του πέναλντυ, η μπάλα στήθηκε και ο Κούτσικος έκανε το 0-2 στο 68ο λεπτό.
    Ο ΑΟ Πλαγιάς δεν σταμάτησε τις προσπάθειες για κάποιο γκολ, χάνοντας μια μεγάλη ακόμα ευκαιρία αυτή τη φορά με τον Σταμουλάκη που είχε περάσει στο παιγνίδι από το 56ο λεπτό, όταν σε μια σέντρα του Βερύκιου βρέθηκε 2 μέτρα από το τέρμα αλλά δε δοκίμασε να κάνει απ' ευθείας την κεφαλιά, παρά προσπάθησε να κάνει κοντρόλ με το στήθος, πράγμα που δεν κατάφερε.
   Τελευταία ευκαιρία για τον ΑΟ Πλαγιάς σημειώθηκε στο 86' όταν ο Καταγής Χαράλαμπος, που επέστρεψε στα γήπεδα έπειτα από μια πενταετία περίπου και μπήκε σαν αλλαγή στο 80', βρέθηκε κοντά στο τέρμα έκανε την προβολή αλλά η μπάλα κύλησε παράλληλα με τη γραμμή της εστία και έδιωξαν οι αμυντικοί.

Για τον Αμβρακικό αγωνίσθηκαν οι:
 ΠΑΧΗΣ, ΦΕΣΣΑΣ, ΦΟΥΡΛΗΣ (90’ ΖΙΑΒΡΑΣ), ΚΟΥΤΣΙΚΟΣ Δ.Γ., ΛΙΟΤΣΟΣ, ΧΑΣΑΚΗΣ, ΚΟΥΤΣΙΚΟΣ Δ.Κ., ΣΠΥΡΑΚΟΣ (68’ ΠΑΝΑΓΟΠΟΥΛΟΣ), ΧΑΪΔΑΚΗΣ, ΚΟΛΟΒΟΣ, ΠΑΛΗΟΓΙΑΝΝΗΣ (80’ ΓΕΩΡΓΑΛΗΣ).

Σάββατο 16 Νοεμβρίου 2013

Ακόμα χάνει ευκαιρίες ο ΑΟ Πλαγιάς. Κατάφερε και πήρε μόνο το Χ στην έδρα του Αρχάγγελου. Τελικό 3-3!

Ματς για γερά νεύρα το σημερινό παιγνίδι του ΑΟ Πλαγιάς έναντι της ΑΕΚ Αρχαγγέλου, με 6 γκολ και πλήθος χαμένων ευκαιριών από τον φιλοξενούμενο, που έπαιζε με παίκτη παραπάνω από το 60'...! Ωραίο ποδόσφαιρο παίχτηκε κατά διαστήματα και από τις δύο ομάδες, με τον ΑΟ Πλαγιάς να έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, αλλά να μην μπορεί να πετύχει γκολ με τίποτα. Αποτέλεσμα της γκρίνιας και της εγωκεντρικότητας των επιθετικών ίσως, που φούντωσε προς το τέλος και φυσικά όπως συμ-αίνει σ' αυτές τις περιπτώσεις, λίγο έλειψε να γίνει το αναπάντεχο και να πάρει η ομάδα του Αρχαγγέλου τη νίκη στις καθυστερήσεις του αγώνα.
   Ο Νίκος Κωσταράκης παρέταξε την αρχική εντεκάδα με τους: Καταγή, Κοκόλη, Βερύκιο, Πανταζή, Κατσαβριά, Καταγή Π., Περιστέρη, Μωραΐτη Γ, Σταμουλάκη(C), Μωραΐτη Β και
Φραγκολιό.
   Ο ΑΟ Πλαγιάς έκανε για άλλη μια φορά άσχημο ξεκίνημα και -ρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 4ο λεπτό. Η ΑΕΚ θα εκτελέσει κόρνερ η μπάλα θα βρεθεί στο δεύτερο δοκάρι έπειτα από κάποια κεφαλιά, εκεί που ξεχασμένος επιθετικός θα κάνει δυνατό σουτ στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα. Πραγματική ψυχρολουσία για τον ΑΟ Πλαγιάς που βρέθηκε πίσω στο σκορ πριν ακόμα ξεκινήσει το παιγνίδι.
   Σα να μην έφτανε αυτό, πριν περάσουν μερικά λεπτά, έπειτα από στημένη φάση θα έρθει και το 2ο γκολ για τους γηπεδούχους πραγματικά από το πουθενά. Ήταν ένα φάουλ λίγο μακριά από την περιοχή και από αριστερά. Η μπάλα διώχθηκε ψηλά σε πρώτη φάση από τον Μωραΐτη Β. που είχε επιστρέψει για να -οηθήσει, αλλά στη συνέχεια οι αμυντικοί δεν θα μπορέσουν να διώξουν μακριά. Η μπάλα θα -ρεθεί κοντά στο πέναλντι, εκεί που επιθετικός της ΑΕΚ με σουτ θα γράψει το 2-0 μόλις στο 10ο λεπτό.
   Το θετικό ήταν ότι μετά και από αυτή τη γροθιά η ομάδα μας κατάφερε να σταθεί όρθια και να περάσει στην αντεπίθεση. Μόλις στο 13' μια κεφαλία του Μωραΐτη Β. έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Περιστέρη θα γλύψει το οριζόντιο δοκάρι της αντίπαλης εστίας. Στη συνέχεια ο ΑΟ Πλαγιάς θα χάσει πολύ μεγάλη ευκαιρία να μειώσει, όταν ο Περιστέρης μπροστά από τον τερματοφύλακα θα δοκιμάσει ένα περίτεχνο σουτ, χωρίς το αποτέλεσμα να είναι αυτό που περίμενε. Η μπαλα δεν κατέληξε καν άουτ παρά έδιωξαν οι αμυντικοί.
   Η ομάδα μας είχε τον έλεγχο σ' εκείνο το χρονικό σημείο και πίεζε συνέχεια ώστε να ξαναμπεί στον αγώνα και να δικεδικήσει κάτι. Έτσι στο 33' ο Μωραΐτης θα γίνει αποδέκτης μιας κάθετης μπαλίας και θα τροφοδοτήσει με μία τον Περιστέρη, εκείνος θα μπει στην περιοχή θα ντριμπλάρει και θα ανατραπεί. Καθαρότατη περίπτωση πέναλντυ και ο διαιτητής έδειξε απ' ευθείας τη βούλα.
    Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μωραΐτης Β. έστησε τη μπάλα στα 11 βήματα ψάρωσε τον τερματοφύλακα και μείωσε σε 2-1.
    Και το 2-1 όμως δεν ήταν το αποτέλεσμα που θα θέλαμε, έτσι η πίεση συνεχίστηκε για ισοφάριση πριν τη λήξη του αγώνα. Εκείνη τη στιγμή η τύχη ήταν ακόμα  ο κύριος παράγοντας για τη διαμόρφωση του σκορ και αποδείχτηκε στο 38' όταν ο Σταμουλάκης θα σουτάρει από κοντά, ο αντίπαλος τερματοφύλακας θα διώξει πάνω στον Μωραΐτη Β. κι εκείνος ξαφνιασμένος θα κάνει κεφαλιά προς την εστία. Θα δει όμως τη μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι για δεύτερη φορά και το σκορ να παραμένει αρνητικό. Μια κεφαλιά του Φραγκολιού έπειτα από κόρνερ έξυσε το "Γ" στο 40', κι άλλη χαμένη ευκαιρία.
   Κι εκεί που όλοι περίμεναν να δουν το παιγνίδι στα ίσα, από μια τρίτη στημένη φάση, αυτή τη φορά ένα φάουλ στο κέντρο και δεξιά η άμυνα θα αδρανήσει και πάλι, η μπάλα θα βρεθεί σε αντίπαλα πόδια μέσα στην περιοχή κοντά στο πέναλντυ, θα γίνει το σουτ, ο Καταγής δεν θα καταφέρει να αποκρούσει και θα δει την μπάλα στην εστία του και τρίτη φορά. 3-1 στο 42', που έμελλε να είναι και σκορ ημιχρόνου.
   Στο δεύτερο μέρος, μετά και από αυτό το δυσβάσταχτο 3ο γκολ, η ομάδα προσπάθησε και πάλι, πιστεύοντας ότι είναι άδικο το αποτέλεσμα και ελπίζοντας σε κάτι καλύτερο στη συνέχεια. Έτσι βγήκαμε πάλι μπροστά και στο 50ό λεπτό ο Σταμουλάκης ανατράπηκε μέσα στην περιοχή στον ορισμό του πέναλντι με τον διαιτητή να επιβεβαιώνει. Σε εκείνο το σημείο ο αμυντικός της ΑΕΚ δέχθηκε και δεύτερη κίτρινη κάρτα με αποτέλεσμα να αποβληθεί από τον αγώνα. Ο Μωραΐτης Β έστησε και πάλι τη μπάλα στα 11 βήματα και μείωσε για δεύτερη φορά με τον ίδιο τρόπο, αυτή τη φορά σε 3-2.
   Από ΄κει και πέρα ήταν ζήτημα χρόνου να έρθει η ισοφάριση για τον ΑΟ Πλαγιάς. Σε όλο αυτό το διάστημα η ΑΕΚ προσπαθούσε να αμυνθεί ενώ απειλούσε με αντεπιθέσεις και στημένες μπάλες, χωρίς να καταφέρει κάτι το ιδιαίτερο.
    Στο 53' ο Σταμουλάκης θα πασάρει καθετα στον Μωραΐτη Β, εκείνος θα κάνει το σουτ, η μπάλα θα μπει γκολ αλλά ο επόπτης γραμμών είχε σηκώσει το σημαιάκι για οφ σάιντ. Στο 60' έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Καταγή Π. η μπάλα θα κολλήσει στην αντίπαλη περιοχή, ο Σταμουλάκης θα βρεθεί εκεί, θα κάνει το σουτ ξεκινώντας το ματς απ' την αρχή και δίνοντας περιθώρια ακόμα και για νίκη.
   Κάτι που δεν έγινε όπως γνωρίζουμε καθότι εκεί η ομάδα της Πλαγιάς άρχισε να θυμίζει τους εγκληματίες που μόλις έχουν κάνει τη τη δουλειά επιτυχώς, αρχίζουν και τρώγονται για τη μοιρασιά και τη μερίδα του λέοντος. Μεριδα που δεν ήταν άλλη από το ποιος θα επιτύχει το νικητήριο γκολ...Ναι υπάρχουν και τέτοια στην Πλαγιά, δεν είμαστε πάντα αγαπημένοι και ειδικά τον τελευταίο καιρό που η ομάδα θυμίζει καζάνι έτοιμο να εκραγεί!
   Μέχρι να φτάσουμε όμως εκεί αξίζει να σημειώσουμε τις ευκαιρίες που χάθηκαν σε αυτό το μεσοδιάστημα. Κορυφαίες στιγμές για τη νίκη σημειώθηκαν στο 67' όταν ο Κοκόλης σε μία από τις κούρσες θα βρεθεί στην περιοχή αποδέκτης της πάσας Μωραΐτη Β, αλλά δεν θα μπορέσει να πλασάρει τον τερματοφύλακα. Στη συνέχει στο 72' και πάλι ο Κοκόλης θα βρεθεί μπροστά, θα δοκιμάσει ένα σουτ αλλά η μπάλα θα κινηθεί παράλληλα σαν σέντρα, ο Περιστέρης θα κινηθεί προς την μπάλα αλλά δεν θα μπορέσει να τη σπρώξει στα δίχτυα.
   Στο 75' σε αντεπίθεση η ομάδα του Αρχαγγέλου απείλησε με σουτ από τη γραμμή της περιοχής αλλά ο Καταγής μπλόκαρε.
   Στο 77' ο Σταμουλάκης θα βρεθεί μόνος του μέσα στη περιοχή θα κάνει το σουτ αλλά η μπάλα θα καταλήξει ψηλά άουτ. Στη συνέχεια όμως, στο 81ο περίπου λεπτό ο Σταμουλάκης έχοντας την μπάλα μέσα στην περιοχή από αριστερά και κινούμενος προς τα μέσα, θα πετάξει τη μεγαλύτερη ευκαιρία για νίκη, καθώς έδωσε αφορμή για ακατάσχετη γκρίνια μέχρι το τέλος του αγώνα. Ο Σταμουλάκης όχι μόνο δεν σούταρε με καλές προϋποθέσεις για γκολ, παρά ένα αριστερό μύτο, στην ποδοσφαιρική γλώσσα, που πήγε έξω στα χωράφια, αγνοώντας επιδεικτικά τους συμπαίκτες του Φραγολιό και Μωραΐτη Β που περίμεναν ολομόναχοι στο 2ο δοκάρι. Μια πραγματικά ανόητη επιλογή από έναν τόσο έμπειρο παίκτη.
    Από εκείνο το σημείο και πέρα όπως είπαμε παραπάνω ο καθένας έπαιρνε τη μπάλα και προσπαθούσε μόνος του να βάλει το γκολ με αποτέλεσμα η μπάλα να μην φτάνει μέσα στο τέρμα και αμέτρητες επιθέσεις να μην τελειώσουν ποτέ λόγω λάθος επιλογής.
    Στο 85' ο Μωραΐτης σε μία προσωπική του ενέργεια θα κάνει το σουτ με το αριστερό από τη δεξιά πλευρά και ο αντίπαλος τερματοφύλακας θα πεταχτεί στο παραθυράκι να διώξει σε κορνερ.
   Στο 88΄ μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ Αρχαγγέλου, όταν οι αμυντικοί μας θα διώξουν τελευταία στιγμή τη μπάλα πριν πλασάρει τον Καταγή αντίπαλος επιθετικός.
   Τελευταία ευκαιρία για το 4ο γκολ ήρθε με τον Περιστέρη στο 91 να δοκιμάζει ένα καλό σουτ από τη γραμμή της περιοχής αλλά τον τεματοφύλακα να διώχνει σε κόρνερ.
    Η γκρίνια συνεχίστηκε και μετά τη λήξη με τους επιθετικούς να ρίχνει ο ένας το φταίξιμο στον άλλο και μέσα σε αυτά να λέγονται και διάφορες χοντρές κουβέντες.
   Τι να πει κανείς...
   Εμένα μου μάθανε μικρό, ότι "Η ομόνοια χτίζει σπίτια κι η διχόνοια τα γκρεμίζει..." Αυτό έχω στο νου μου πάντα και ελπίζω να το βάλουν και οι λοιποί ταραξίες στο δικό τους νου αν θέλουμε να υπάρχει αυτή η ομάδα τα επόμενα χρόνια. Δεν χρειάζεται να αναφερθώ περαιτέρω στα τραγικά που είδαμε όσοι βρεθήκαμε εκεί.
   Επόμενη αγωνιστική στην Πλαγιά με αντίπαλο τον πρωτοπόρο Αμβρακικό.

ΩΡΩΠΟΣ - ΚΑΝΑΛΙ 5-1
ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΝΥΔΡΙΟΥ - ΔΟΞΑ ΒΑΣΙΛΙΚΗΣ 0-3α.α.

Ήττα 1-2 από τον Απόλλωνα Πάργας!

Τον κατήφορο δείχνει να έχει πάρει η ομάδα του ΑΟ Πλαγιάς τον τελευταίο καιρό, καθώς κάθε αγωνιστική παρουσιάζει όλο και χειρότερο θέαμα, όλο και λιγότερο ποδόσφαιρο. Η κατρακύλα άρχισε στον αγώνα με το Καναλάκι, συνέχισε στο γήπεδο του Μύτικα που παραδόξως ήρθε και νίκη με επίσης άσχημη εμφάνιση, και φτάσαμε στην χειρότερη εμφάνιση ίσως των τελευταίων ετών σε εντός έδρας παιγνίδι.
   Τα μάτια των φιλάθλων πόνεσαν από αυτό που παρουσίασε η ομάδα μας απέναντι στην Πάργα, και δεν ήταν λίγες οι φορές που φώναζαν ζητώντας όχι νίκη ή γκολ, απλά να σταματήσει το κλωτσοσκούφι και να παιχτεί λίγο ποδόσφαιρο. Πράγμα που δεν κατάφεραν σε 90 λεπτά αγώνα να τους χαρίσουν οι 11 Πλαγιώτες.
   Χωρίς καμία αλλαγή στη σύνθεση που να δικαιολογεί αυτό το χάλι κατέβασε την ομάδα ο Νίκος Κωσταράκης, που και ό ίδιος δεν πίστευε στα μάτια του.
   Το θέμα είναι τι θα γίνει από δω και πέρα, καθώς όρεξη για βελτίωση δεν φαίνεται να υπάρχει. Ο προπονητής μίλησε στη λήξη και είπε ότι για όλα φταίει το ότι δεν γίνεται σωστή προπόνηση. Επίσης τόνισε ότι αυτό που γίνεται στην Πλαγιά σε αυτόν τον τομέα δεν το έχει δει ποτέ ξανά. Και άδικο δεν έχει. Προπόνηση πλέον δεν κάνει σχεδόν κανείς. Ενδεικτικά την ώρα της προπόνησης βρίσκονται στο γήπεδο ο Κωσταράκης, δύο παίκτες της εντεκάδας και 3 πιτσιρικάδες που δεν έχουν ακόμα δικαίωμα συμμετοχής, αλλά και ένας δωδεκάχρονος. Αυτά να τα βλέπουν οι επόμενες ομάδες που πρόκειται να μας αντιμετωπίσουν, για να γνωρίζουν ότι θα είναι η μεγαλύτερη αποτυχία της ιστορίας τους το να χάσουν από 12-13 παίκτες που ούτε καν προπονούνται. Απλά μπαίνουν και παίζουν.
   Έχει τα θετικά της αυτή η ιδιαίτερη ομάδα, αλλά φαίνεται ότι τώρα τελευταία τα αρνητικά είναι αυτά που έχουν βγει στην επιφάνεια. Είναι σαν τα σκατά, επιπλέουν.
   Για τον αγώνα δεν χρειάζεται να ειπωθούν πολλά, και περισσότερο δεν αξίζει να παρουσιαστεί φωτογραφικό υλικό. Απλά θυμηθείτε τον χειρότερο ποδοσφαιρικό αγώνα που έχετε δει, πολλαπλασιάστε τον επί 10 και το αποτέλεσμα θα είναι το Πλαγιά-Πάργα 1-2.
   Για την ιστορία να σημειώσουμε ότι η Πάργα προηγήθηκε στο 57' με γκολ του Μηλιώνη, ενώ η Πλαγιά ισοφάρισε στο 72' με τον Σταμουλακη. Το νικητήριο γκολ για τους φιλοξενούμενους το πέτυχε και πάλι ο Μηλιώνης στο 85', αυτή τη φορά με εύστοχη εκτέλεση πέναλντι.
Το πέναλντι ήταν πεντεκάθαρο και δε χωρά καμιά αμφιβολία γι' αυτό.

Σάββατο 2 Νοεμβρίου 2013

Επέστρεψε στις νίκες ο ΑΟ Πλαγιάς. Πήρε το διπλό στον Μύτικα!

Επιστροφή στις νίκες για τον ΑΟ Πλαγιάς που κατάφερε να πάρει το διπλό μέσα στην έδρα του Μύτικα σε ένα μέτριο ποδοσφαιρικά παιγνίδι. Ματς για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος Πρέβεζας Λευκάδας και της Α' κατηγορίας. Με αυτή τη νίκη η ομάδα μας παρέμεινε ψηλά στον βαθμολογικό πίνακα σε ένα από τα πιο δυνατά ξεκινήματα πρωταθλήματος των τελευταίων ετών, βγάζοντας μπορούμε να πούμε εις πέρας επιτυχώς το σχετικά ελαφρύ πρόγραμμα. Από 'δω και πέρα ξεκινά το σκληρό κομμάτι του πρωταθήματος, σε συνδυασμό με το ματς κυπέλλου με αντίπαλο το Καναλάκι.
    Πίσω στον αγώνα τώρα, ο Νίκος Κωσταράκης παρέταξε την ομάδα με τους:
Καταγή, Μπουρδάρα Ζ, Βερύκιο, Πανταζή, Κατσαβριά, Παξινό(C), Περιστέρη, Μωραΐτη Γ, Σταμουλάκη, Μωραΐτη Β και Σταμουλάκη.
   Η ομάδα μας στα πρώτα λεπτά έψαχνε τα πατήματά της δίνοντας έτσι την ευκαιρία στους γηπεδούχους να κάνουν παιγνίδι, χωρίς όμως να δημιουργήσουν κάποια απειλή προς την εστία του Καταγή. Στη συνέχεια και μετά την πάροδο του πρώτου δεκαπενταλέπτου ο ΑΟ Πλαγιάς ισορόπησε το παιγνίδι, έχοντας κατοχή και προσπαθώντας να βγει στην αντίπαλη περιοχή με αξιώσεις.
   Οι πρώτες χαμένες ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ όμως, ήταν από τους γηπεδούχους, που εκμεταλευόμενοι κάποια λάθη της αμυνας βγήκαν τετ α τετ με τον Καταγή στο 22' πλασάροντας άουτ ψηλά πάνω από τα δοκάρια και στο 28' ένα δυνατό σουτ από αριστερά που μπλόκαρε ο Καταγής.
   Η ομάδα μας απάντησε στις ευκαιρίες με τον Περιστέρη που έπειτα από πάσα του Μωραΐτη Γ. βρέθηκε στην περιοχή από αριστερά, δοκίμασε το σουτ στην κλειστή γωνία, αλλά ο πολύ καλός σήμερα τερματοφύλακας του Μύτικα έδιωξε την μπάλα κόρνερ, στο 31'.
   Τέσσερα λεπτά μετά και τη χαμένη ευκαιρία του Περιστέρη, ήρθε το πρώτο γκολ για την ομάδα μας, όταν ο Σταμουλάκης έκλεψε τη μπάλα από αμυντικό μέσα στην περιοχή και λίγο δεξιά και έκανε απ' ευθείας το σουτ στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα. Ένα γκολ από το πουθενά, όπως και το δεύτερο, που ήταν μια παρόμοια φάση. Μετά το 0-1 στο 35' και πάλι ο Σταμουλάκης σε φάση καρμπόν θα κλέψει τη μπάλα και σχεδόν από την ίδια θέση, θα κάνει το ίδιο σουτ για να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ στο 0-2, που έμελλε να ήταν και σκορ ημιχρόνου.
   Στο δεύτερο οι παίκτες μας που θεώρησαν το παιγνίδι τελειωμένο μπήκαν και πάλι νωχελικά χωρίς καθαρό μυαλό και χωρίς το μεγάλο πάθος που τους διακρίνει. Αποτέλεσμα παιχνίδι του κέντρου για μεγάλο διάστημα, κατοχή μπάλας για τον Μύτικα και κάποιες αντεπιθέσεις του ΑΟ Πλαγιάς που δεν τέλειωσαν όπως έπρεπε.
   Φτάνοντας στο 77ο λεπτό και κερδίζοντας τη μπάλα ο επιθετικος του Μύτικα από αριστερά, θα σπάσει προς τα μέσα και λίγο έξω από την περιοχή, όπου θα γίνει το σουτ πάνω στα σώματα των αμυντικών μας. Χωρίς να απομακρυνθεί η μπάλα, θα φτάσει σε πόδια και πάλι των γηπεδούχων που θα ξανακάνουν το σουτ, αλλά αυτή τη φορά η μπάλα θα σταματήσει στο δοκάρι. Στην επιστροφή της η μπάλα, θα βρεθεί και πάλι σε πόδια επιθετικού του Μύτικα που θα δοκιμάσει από κοντινή θέση ένα τρίτο σουτ στην ίδια φάση και ο Καταγής μην έχοντας οπτικό πεδίο θα δει τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα για το 1-2.
   Ο Μύτικας από εκέινο το σημείο άρχισε να πιέζει χωρίς ωστόσο να κάνει τη μεγάλη φάση, εκτός από ένα σουτ εντός περιοχής που πέρασε συρτά άουτ. Ο ΑΟ Πλαγιάς προσπάθησε να χτυπήσει στην αντεπίθεση, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία με τον Μωραΐτη Β. προσπάθησε να πλασάρει τον τερματοφύλακα βλέποντάς τον λίγο έξω από την εστία αλλά εκείνος πρόλαβε να διώξει σε κόρνερ. Στην εκτέλεση του κόρνερ. Ο Μωραΐτης Β θα κάνει την κεφαλιά, η μπάλα θα πάρει κατεύθυνση προς τα δίχτυα δίπλα από το οριζόντιο δοκάρι, αλλά ο τερματοφύλακας θα πεταχτεί και τελευταία στιγμή θα διώξει και πάλι σε κόρνερ.
   Τελευταία φάση του αγώνα ήταν ένα σουτ του Μωραΐτη Γ που κετέληξε άουτ. Μερικά λεπτά μετά ο διαιτητής της συνάντησης σφύριξε τη λήξη του αγώνα.
   Επόμενη αγωνιστική εναντίνον του Απόλλωνα Πάργας στο γήπεδό μας! Να είστε όλοι εκεί να υποστηρίξουμε την ομάδα μας σε αυτό τον μεγάλο αγώνα!!!!